Sigorta Cini’nin dijital gücü pandeminin etkilerini sildi - Safir Haber

Safir Haber

Sigorta Cini’nin dijital gücü pandeminin etkilerini sildi

Son birkaç yıldır yükseliş trendi sergileyen sağlık sigortaları, pandemi sürecinin etkisiyle büyümesine ivme kattı.

28 Ağustos 2020
Sigorta Cini’nin dijital gücü pandeminin etkilerini sildi

Son birkaç yıldır yükseliş trendi sergileyen sağlık sigortaları, pandemi sürecinin etkisiyle büyümesine ivme kattı. Yılın ilk altı ayında toplam prim üretimini yüzde 40 artırdıklarını söyleyen Sigorta Cini Genel Müdürü Erdem Aydınlı, “Dijitalleşme ve teknolojik altyapımız sayesinde müşterilerimize hizmet vermeye devam ettik. İlk altı ayda en fazla büyüme sağlık sigortalarında gerçekleşti, büyüme oranı yüzde 90’ı aştı” dedi.

Sigorta sektörü, pandemi ile birlikte zorlu geçen birkaç ayın ardından yeniden toparlanma eğilimine girdi. Türkiye Sigorta Birliği (TSB) 2020 yılı ilk 6 aylık verilerine göre; zorunlu trafik sigortasında poliçe sayısı ilk yarı yılda 9 milyon 412 bin 995 adede yükselirken, branşta üretilen prim ise 7 milyar 478 milyon TL oldu. Zorunlu trafik sigortasında 2019 yılı yarı yılda 9 milyon 228 bin 541 adet poliçe düzenlendi. Kasko branşında da poliçe sayısı artmaya başladı. Trafikteki araç sayısı artması ve özellikle Haziran ayında artan yeni araç satışları kasko sigortasına olumlu yansıdı. 2019 yılı yarı yılda 2 milyon 845 bin 709 olan poliçe sayısı bu yılın ilk yarısında 2 milyon 950 bin 101’e yükseldi. 2020 yılı ilk 6 ayda 4 milyar 617 milyon TL prim yazılan kaskoda 2019 yılının aynı döneminde ise kaskoda 4 milyar 406 milyon TL prim üretildi.

Dijitalleşme ve teknolojik altyapı avantajı

Yılın ilk altı aylık döneminde trafik sigortasında %46, kaskoda ise %28 büyüme gerçekleşirken, DASK sigortaları yüzde %23 büyüdü. Aynı dönemde sağlık sigortalarındaki artış geçen yılın aynı dönemine göre yüzde %90 olarak gerçekleşti. Türkiye’nin ilk perakende sigorta mağaza zinciri Sigorta Cini Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Aydınlı, pandeminin olumsuz etkilerine rağmen yılın ilk yarısını büyüme ile tamamladıklarını belirtti. Erdem Aydınlı, “Sigorta Cini olarak dijitalleşmeye yönelik yaptığımız yatırımlar ve teknolojik altyapımız sayesinde, salgın sebebiyle sigorta mağazalarımızı açamadığımız dönemde bile müşterilerimize uzaktan da olsa hizmet vermeyi sürdürdük. Yılın ilk altı ayında büyüme oranımız yüzde %42 ulaştı. En fazla büyüme, sağlık sigortaları alanında gerçekleşti. Burada prim üretiminde %90’ı aşan bir büyüme kaydedildi” dedi.

Hem fiziksel kanalda hem de online’da hizmete devam

Dijital dönüşüm çalışmalarına son bir yılda hız veren Sigorta Cini’nin müşterilerine hızlı ve güvenli bir hizmet sunma olanağı sağladığını belirten Erdem Aydınlı, şunları söyledi: “Pandemi tedbirleri çerçevesinde güvenlik gerekçesiyle mağazalarımızı kapatıp güçlü altyapımızın sunduğu olanakları kullanarak uzaktan çalışma sistemine geçiş yaptık. Teknolojik altyapımıza yaptığımız yatırımlar bize büyük avantajlar sundu ve kesintisiz hizmet sunmaya devam ettik. Haziran başı itibarıyla da kademeli olarak mağazalarımızı yeni çalışma düzenine uyum sağlayacak şekilde yeniden hizmete açtık. 2020’nin ikinci 6 aylık döneminde de hem fiziksel kanalda hem de online olarak müşterilerimizin yanında olacağız. Önümüzdeki süreçte tamamlayıcı sağlık sigortası ve devlet destekli alacak sigortalarında yukarı yönlü bir ivme bekliyoruz” diye konuştu.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ