Kemençe ve dafın büyülü dansı “Hayale Mest” albümü yayında! - Safir Haber

Safir Haber

Kemençe ve dafın büyülü dansı “Hayale Mest” albümü yayında!

İranlı kemençe ustası Mehrdad Nasehi ile daf ustası Mareechi Asu’nun birlikte hazırladığı “Hayale Mest” albümü Viya Müzik...

09 Kasım 2023
Kemençe ve dafın büyülü dansı “Hayale Mest” albümü yayında!

İranlı kemençe ustası Mehrdad Nasehi ile daf ustası Mareechi Asu’nun birlikte hazırladığı “Hayale Mest” albümü Viya Müzik etiketiyle müzikseverlerle buluştu.

Yakın zamanda mistik ve geleneksel müziğin 432 Hz frekansında kaydedilmiş bir deneyim albümü olan “Ghalandar”ı Mehrdad Maleki ile dinleyicilerin beğenisine sunan Mareechi Asu, bu kez Mehrdad Nasehi ile bir araya geldi.

6 parçadan oluşan albümde Shoushtari, Abuata ve Dashti makamları kullanıldı; geleneksel Fars müziği doğaçlama olarak kaydedildi.

İran’ın usta müzisyenleri Mohammad Reza Shajarian, Hossein Alizadeh ve Mohammad Reza Lotfi ile birçok ülkede konserler vermeye devam eden Asu; albümü İran’ın büyük müzik üstatlarına armağan ediyor.

Kemençe ve dafın büyülü dansı olarak yorumlanan “Hayale Mest”; geleneksel İran müziği ile modern unsurları bir araya getirerek kültürler arası köprü kurmayı amaçlıyor.

 

Sanatçılar Hakkında

Mehrdad Nasehi (Kemençe)

Mehrdad Nasehi, Kemençe konusundaki büyük yeteneğiyle tanınan bir ustadır. Müzik kariyeri boyunca, birçok ünlü müzik ustasıyla işbirliği yapmış ve İran müziğinin gelişimine önemli katkılarda bulunmuştur. Üstad Mohhamd Reza Shajarian, Üstad Hossein Alizadeh, Üstad Mohhamd Reza Lotfi ve Üstad Majid Derakhshani gibi isimlerle bir araya gelmiştir. Nasehi’nin Kemançeh becerisi, İran müziğinin geleneksel ve modern yönlerini ustalıkla birleştirir.

Mareechi Asu (Daf)

Mareechi Asu, Daf enstrümanını ustaca kullanmasıyla tanınan bir Meditasyon ve Daf ustadıdır. Daf, İran müziğinin ritmik yönünü vurgular ve meditasyonla birleştirilen mistik bir coşku sağlar. Asu, birçok farklı müzik albümünde Daf çalmış ve çeşitli gruplarla konserler vermiştir.

Yapımcı: Viya Müzik

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ