İzmir’de Buca Belediyesi’nden Hareketlilik Haftası’na ilk adım - Safir Haber

Safir Haber

İzmir’de Buca Belediyesi’nden Hareketlilik Haftası’na ilk adım

Buca Belediyesi, bu yıl ilk defa Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılım sağladı.

18 Eylül 2020
İzmir’de Buca Belediyesi’nden Hareketlilik Haftası’na ilk adım

Buca Belediyesi, bu yıl ilk defa Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılım sağladı. “Herkes İçin Sıfır Karbon Salınımlı Hareketlilik” temasıyla gerçekleştirilen hafta kapsamında pırlanta eğitimlerinden bisiklet turuna, online seminerlerden spor branşlarına kadar çok sayıda konuda etkinlik düzenlendi. Etkinlikler, online olarak 22 Eylül’e kadar devam edecek.

Kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve desteklemeye teşvik eden Avrupa Hareketlilik Haftası Buca’da tüm hızıyla devam ediyor.

Avrupa Komisyonu tarafından, Türkiye Belediyeler Birliği koordinesinde gerçekleştirilen Avrupa Hareketlilik Haftası, bu yıl koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında online olarak gerçekleştiriliyor.

HERKES İÇİN SIFIR KARBON SALINIMLI HAREKETLİLİK
Hafta kapsamında “Herkes İçin Sıfır Karbon Salınımlı Hareketlilik” temasıyla Buca Belediyesi Araştırma ve Geliştirme (ARGE) Müdürlüğü tarafından çok sayıda etkinlik organize edildi. İklim krizi ile mücadelede vegan beslenme, sıfır karbon salınımı farkındalık, bisiklet sürme ve alternatif ulaşım araçları konulu online seminerler ile karbondan bağımsız bir yaşamın mümkün olabileceği farkındalığı gözler önüne serildi. Ayrıca Buca Belediyesi personeline bisikletle ve yürüyerek işe gitme konusunda online seminer verildi.

MİNİKLERE YAYA VE GÜVENLİ BİSİKLET EĞİTİMİ
Her yaş gurubundan vatandaşa hitap eden hafta kapsamında çevre bilincinin ve alternatif ulaşım sistemlerinin tercih edilmesi için Buca’nın Pırlanta Merkezi öğrencilerine özel eğitim videoları hazırlandı. Eğitmenler, 3 – 6 yaş arası çocuklara online olarak güvenli bisiklet sürüşü, yaya ve bisiklet kullanımına teşvik eğitimleri hafta süresince verilecek..

BUCA’DA PEDAL ÇEVİRME VAKTİ
Alternatif ulaşımı özendirmek ve kent genelinde bisiklet kullanımı arttırmak için bir dizi etkinlik gerçekleşti. Hafta boyunca tüm bisiklet tutkunlarının fren ve vites ayarları, lastik ve kontrol hizmetleri ücretsiz olarak verildi. İzcilik ve Doğa Sporları Merkezi’nden yola çıkan bisikletliler Buca’nın doğa parkurunu bisikletle tamamladı. Buca kent merkezinde yoğunluk yaşanan noktalara bisiklet kilitleme istasyonları yerleştirildi.

Öte yandan 22 Eylül tarihinde son bulacak hafta kapsamında Buca Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün eğitmenleri, vatandaşların evlerinde yapabilecekleri spor branşlarını tanıtarak hareketli bir şekilde sağlıklı yaşam sürdürmenin formüllerini gösterdi. Şirinyer Parkı’nda engelliler performans sergileyerek dans gösterisi gerçekleştirdi.

İZMİR – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ