CHP Niğde il başkanı Erhan Adem, tarlada patates üreticisinin sorunlarını dile getirdi - Safir Haber

Safir Haber

CHP Niğde il başkanı Erhan Adem, tarlada patates üreticisinin sorunlarını dile getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde İL Başkanı Erhan Adem, tarlada patates üreticileriyle bir araya gelerek yaptığı açıklamasında, patates üreticisinin malını satamadığına ihracat yollarının açılması gerektiğine vurgu yaptı.

09 Ekim 2020
CHP Niğde il başkanı Erhan Adem, tarlada patates üreticisinin sorunlarını dile getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde İL Başkanı Erhan Adem, tarlada patates üreticileriyle bir araya gelerek yaptığı açıklamasında, patates üreticisinin malını satamadığına ihracat yollarının açılması gerektiğine vurgu yaptı.

Niğdeli patates üreticileri patateslerini satamıyor. Üreticiler kendilerini verilen sözlerin yerine getirilmediğini ve ürünlerini 60 kuruştan bile satamadıklarını belirtiyor. Çok zor durumda olduklarına dikkat çeken çiftçiler devletin yardım etmesi ve ihracat yolunu açması gerektiğini ifade ediyor. Günlük maliyetlerinin ise 3 bin liranın üzerinde olduğuna vurgu yapan çiftçiler, alıcı bulamadıkları için patateslerini depolara taşıyor. Konuyla ilgili CHP Niğde İl Başkanı Erhan Adem, Niğde’nin Yeşilgölcük beldesinde çiftçiyi patates tarlasında ziyaret etti. Adem, ziyarette bir açıklama yaparak çiftçiye alım ve destek sözü veren AK Partili milletvekillerine yüklendi. Milletvekillerine işinizi yapamıyorsanız istifa edin diyen başkan Adem, ihraçtın önünün açılması gerektiğine değindi.

“55 GÜN ÖNCE PATATESİN SORUNLARINI DİLE GETİRDİK”

Sorunları patates hasatnın ilk gününden itibaren dile getirdiklerini belirten Başkan Adem, “Yaklaşık 55 gün önce Konaklı ve Erikli kasabalarımızda ilk hasat döneminde patatesin sorunlarını gündeme getirmiştik. Hemen bizden sonra iktidar milletvekilleri, AK Parti milletvekilleri, Niğde Milletvekilleri arkadaşlar, yine aynı köylerimizi kasabalarımızı ziyaret ederek Türk Şeker’in alım yapacağını, ortalama fiyatın 70 kuruşun altında olmayacağını, çiftçiye para kazandırılacağından bahsettiler ancak ne ortada Türk Şeker’den alınmış bir mal var, alınan birkaç arkadaşın da doğru düzgün paralarının ödenmediğini biliyorum, o arkadaşlarla da görüştüm. Patateslerini yaklaşık 50 kuruşa falan mal olduğunu, hesaplarının bu fiyattan ödendiği söylendi” dedi.

“YA İŞİNİZİ DÜZGÜN YAPIN YA DA BU İŞLERİ BIRAKIN”

Ak Partili Milletvekillerine seslenen Adem, “Şimdi, sayın AK Partili milletvekilleri buraya gelerek vatandaşın ağzına bir parmak bal çalmakla bu işler olmuyor. Devlet yetkilileri ne dedi? ‘Ekili bir yer kalmasın, her yeri ekin’ dedi. Bu çiftçiler de inanarak ekim yaptılar. Domateste rezilliği yaşadılar, hayvancılıkta aynı sorunları yaşıyorlar. Patateste biliyorsunuz yıl boyu sürüp gelen bir sıkıntı var. Şimdi siz ihracatın önünü açmazsanız devlet teşviği vermezseniz, bu çiftçinin bu malı kalkmaz, bu çiftçi rezil olur, rezil olmaya devam eder, çiftçinin yüzünde gülücüğü hiçbir zaman bulamazsınız. Sevgili milletvekilleri ya işinizi düzgün yapan ya da bu işleri bırakın. Bu işleri bilen insanlar gelsin” ifadelerini kullandı.

“SORGULAYIN ÇİFTÇİ KARDEŞLERİM”

Çiftçinin bir sonraki seçimlerde gereken cezayı kesmesi için çağrıda bulunan Adem, “Şimdi aslında burada kızılması gereken çiftçi kardeşlerim de var. Hiçbir zaman sorgulamadılar. Gemiler 1 buçuk liraya mazot alırken kardeşim ben neden 5 buçuk, 6 liraya mazot alıyorum, tarlamı sürüp ekimini yaptığım mazotu 6 liraya alıyorum diye sorgulamadılar. Gübreyi bin 300 liradan aldılar onu sorgulamadılar. Elektriğe yüzde 50 zam geldi onu sorgulamadılar. Köy yollarını bilmeyen milletvekili adaylarına oy verdiler onları sorgulamadılar. Kardeşim birazda sorgulayın artık. Bu mal para etmiyorsa sebebini biraz düşünün artık. Önümüzde seçimler geldi, bu ülkenin sağı solu Ahmet’i Mehmet’i kalmadı arkadaşlar. Hepimiz bir gemi içerisindeyiz. Bu ülkeyi düzlüğe çıkarmak zorundayız. Bunun içinde sevgili çiftçi kardeşlerim sorgulayın, araştırın günü geldiğinde gerekli dersi verin arkadaşım” şeklinde konuştu.

NİĞDE – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ